Může antikoncepce opravdu způsobit smrt?

Nové druhy zvyšují riziko krevních sraženin!

Odborníci žádají přehodnocení bezpečnosti nových forem antikoncepce. Tvrdí, že může mít dlouhodobé důsledky na ženské zdraví, dokonce může ohrozit i život ženy. Podle agentury Reuters vládní vědci ve Washingtonu odmítli možnost, aby byly “tablety po” k dispozici ženám různých věkových kategorií bez lékařského předpisu.

Odborníci také doporučili revidovat informativní štítky na nejprodávanějších antikoncepčních tabletách a také na antikoncepční náplasti, aby na nich bylo zdůrazněno, že užívání antikoncepce může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin.
Nebezpečný drospirenon

Nová generace tablet (včetně populárních Yaz Bayer AG a Yasmin) s obsahem drospirenonu vyvolává obavy vzhledem k výrazně zvýšené riziko vzniku krevních sraženin. Studie odhaduje, že u 10 z 10 000 žen, které užívají takové léky, se v průběhu roku objeví krevní sraženiny. U starších druhů antikoncepce je toto riziko nižší, krevní sraženiny se týkají šesti z 10 000 žen.
Smrt z antikoncepce?

Sraženiny v cévách mohou mít tragické následky, pokud se sraženina uvolní a cestuje do plic, srdce nebo mozku následuje smrt. Diana Zuckerman, prezidentka Národního výzkumného centra pro ženy a rodiny, tvrdí: “Když jste viděli v televizi někoho plakat, že jeho dcera zemřela kvůli antikoncepčním tabletám a jste matkou, nezapamatujete si, o které pilulky přesně jde. Akorát řeknete, že snad se to nestane vaší dceři. “Doplňuje, že tablety s obsahem zmíněné účinné látky by měly být odstraněny z trhu, protože pro ženy existují bezpečnější možnosti.
Raději se nechránit?

Vanessa Cullins – viceprezidentka Planned Parenthood Federation of America – řekla, že když v roce 1995 poprvé vznikla otázka krevních sraženin, v souvislosti s novou generací tabletek v Británii, mnoho žen zcela přestalo užívat antikoncepci, což vedlo k většímu počtu nechtěných těhotenství a potratů.
Diskutujte, ptejte se

Odborníci tvrdí, že ženy by měly se svým gynekologem vést podrobnou diskusi, která směřuje k výběru antikoncepce na míru každé ženy. Na trhu existuje mnoho druhů antikoncepce a ne každá je pro každou ženu vhodná. Nezapomeňte mu podrobně popsat vaše případné zdravotní problémy a onemocnění, i ty, které se netýkají gynekologických záležitostí.

Nezapomeňte uvést léky, které užíváte, nemoci na jaké jste se léčili nebo se léčíte, predispozice ze strany vašich rodičů nebo prarodičů. Pomůže to vybrat lékaři správný druh antikoncepce pro vás. Nezapomeňte se ptát. Lékař je na to, aby vám odpovídal na vaše otázky. Pokud máte obavy z nežádoucích účinků, nechte si je podrobně vysvětlit.

Rozhodně neužívejte léky, ani antikoncepci jen tak na vlastní pěst, i když se některé druhy dají koupit bez předpisu, nemusí to být pro vás to nejlepší řešení. Američtí odborníci věří, že informace, že například hormonální náplasti mohou způsobit krevní sraženiny přiměje ženy více konzultovat výběr vhodné antikoncepce s lékařem, což povede ke snížení rizika.
Rodiče a zdravý vztah dětí k sexu

Důležitou roli hrají i matky, respektive rodiče, kteří mohou formovat u dětí vztah ke zdravému sexuálnímu životu. Antikoncepce by neměla být považována za samozřejmost a speciálně nelze zapomínat na to, že nechrání před pohlavními chorobami.

Pro dospívající mládež je i proto doporučeno používat zejména antikoncepci ve formě kondomu. Není vhodné zatěžovat mladé dospívající dívky hormonálními léky, i když existují jemnější druhy. Pozor na tablety “po” Obavy vyvolávají i známé pilulky “po” – antikoncepce, která se dá užít do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku, aby se zabránilo těhotenství.

Navíc kritici tvrdí, že tyto pilulky a jejich volná dostupnost bez receptu mohou vést k promiskuitě, sexuálnímu zneužívání a poklesu návštěv u lékaře. Navíc tyto tablety mají podstatně více negativních účinků, jako jiné druhy antikoncepce, i když, samozřejmě, nemusí se projevit.